مهارت سخنرانیِ بداهه

مهارت سخنرانیِ بداهه

شنبه 10 اسفند 1398
0
188

مهارت سخنرانیِ بداهه

مدت زمان فایل صوتی: 3:45

 

مهارت بسیار مهم
یکی از مهارت های بسیار مهم که در مدرسه، دانشگاه، محل کار و ... برای اکثر افراد مورد نیاز هست مهارت سخنرانی بداهه است.
گاهی اوقات ممکن است لازم باشد با حداقل آمادگی صحبت کنیم. مثلاً مراجعین ما یا رئیس و یا همکاران ما از ما بخواهند که یک گزارش کلی یا خلاصه ای از برنامه ها و عملکردمان را ارائه کنیم یا خودمان را در موقعیتی ببینیم که لازم باشد به سؤال یا درخواست شخص مقابل خود پاسخ دهیم، مثلاً بخواهیم از شخص یا گروهی تشکر کنیم؛ راز موفقیت ما در چنین شرایطی چه چیزی می تواند باشد؟

 

همه چیز عادی است ما نباید موضوع را خیلی پیچیده کنیم؛ به هیچ وجه نگران اشتباه کردنِ خود نباشیم. از آنجایی که قرار است ما فی البداهه صحبت کنیم بدیهی است که قرار نیست یک سخنرانی بسیار عالی و با ساختار کامل داشته باشیم پس درمورد آن چیزی که می خواهیم به آن برسیم انتظارات غیر واقعی را از خود نداشته باشیم و خیلی ایده آل فکر نکنیم.

 

احتمال دارد که چند باری مغز ما قفل کند یا زبانمان بند بیاید اما اصلاً مهم نیست و ما باید ادامه بدهیم. فقط شروع کن مهمترین نکته اینست که باید به سرعت تصمیم بگیریم که چه می خواهیم بگوییم و بلافاصله دو سه نکته کلیدی را در نظر بگیریم و خیلی سریع سخن خود را آغاز کنیم.

 

اگر ما پر قدرت و با صلابت شروع کنیم اعتماد به نفس ما خیلی زیاد خواهد شد و سایر موارد در ادامه سخنرانی خیلی عالی پیش خواهد رفت.
پس لازم است بدانیم که در اولین و مهمترین جملاتمان چه چیزی را می خواهیم بیان کنیم.

 

یک آفت مهم
زمانی که بصورت خود جوش و فی البداهه صحبت می کنیم همیشه در معرض یک آفت بسیار مهم هم قرار داریم و آن روده درازی است یعنی از این شاخه به آن شاخه پریدن و طول دادن صحبت.
علت آن اینست که فرصت نمی کنیم مطالب را بسنجیم و روی آنها فکر کنیم بنابراین باید سعی کنیم در سخنرانی بداهه نظم داشته باشیم و مختصر و مفید صحبت کنیم بعبارتی در سخنرانی بداهه در خیلی از موارد و موقعیت ها؛ کم هم زیاد است. پس باید تمرکز خود را حفظ کنیم و به جاده خاکی نزنیم.

 

تنها راه موفقیت در سخنرانی بداهه
یک راه عالی و به عبارتی تنها راه برای آنکه بتوانیم مهارت سخنرانی بداهه را در خود تقویت کنیم اینست که تمرین کنیم؛ مثلاً یک موضوع را برای خودمان انتخاب کنیم و 2 دقیقه زمان بگیریم و صحبت کنیم. می توانیم از این سخنرانی خود فیلم بگیریم یا صدای خود را ضبط کنیم و آن را گوش کنیم و ببینیم کدام قسمت ها خوب بود و کدام قسمت سخنرانی ما می توانست بهتر باشد.

 

با تمرین زیاد و مناسب قطعاً می توانیم مهرات خود را در سخنرانی بداهه تا حد بسیار زیادی تقویت کنیم.

 

امیدوارم در موقعیت هایی که نیاز می شود از سخنرانی بداهه استفاده کنیم نهایت تأثیر را بر روی مخاطب خود داشته باشیم
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر