سرعت کلام در سخنرانی

سرعت کلام در سخنرانی

شنبه 10 اسفند 1398
0
240

سرعت کلام در سخنرانی

مدت زمان فایل صوتی: 3:09

 

سرعت صحبت کردن افراد متفاوت است؛ برخی از افراد آهسته، بعضی تندتر و اکثر افراد سرعتی بین این دو گروه دارند یعنی کلمات و عبارات را بصورت عادی و با سرعتِ متعارف بیان می کنند.

بازتاب سرعت فکر کردن
سرعت صحبت کردن ما، بازتاب سرعت فکر کردن ماست. کسانی که 100 تا 120 کلمه در دقیقه بیان می کنند نسبت به کسانی که تعداد بالای 200 کلمه در دقیقه را بیان می کنند کسل کننده تر به نظر می رسند. خطری که در اینجا وجود دارد اینست که مخاطبین ما کسل و آزرده خاطر شوند و حتی به خواب بروند. افرادی که 180 تا 200 کلمه در دقیقه صحبت می کنند سخنرانان کُند را کنار می زنند و افراد باید تلاش کنند تا به پای آنها برسند و چون نمی توانند با سرعت زیاد به کلمات سخنران گوش دهند خسته می شوند و حرف های سخنران برای آنها مثل نویز می شود.

 

سرعت مناسب و نرمال
اگر ما دچار افراط در سرعت نشویم (یعنی بیان 200 کلمه در دقیقه) و یا در دام تفریط گرفتار نشویم (یعنی بیان 100 کلمه در دقیقه) و بخواهیم ارتباط مؤثر و اثربخش با همه مخاطبان داشته باشیم باید با سرعتی حدود 130 تا 170 کلمه در دقیقه صحبت کنیم.

 

افرادی که تندتر صحبت می کنند باید طول و تعداد مکث های بین جملاتشان را لحاظ کنند تا مخاطب فرصت کافی داشته باشد تا بتواند به پای آنها برسد. تنوع در سرعت تنوع داشتن در سرعت صحبت کردن هم مهم است؛ اگر سرعت صحبت کردن ما یکنواخت و ثابت باشد گوش کردن به حرف های ما برای مخاطب خیلی سخت خواهد بود.

 

اگر ما با یک سرعت زیاد و شدت بالا صحبت کنیم مخاطب با خود می گوید نکند که سخنران نگران و مضطرب است؟! اگر ما طبیعتاً تند صحبت می کنیم هر از گاهی باید سرعتمان را کم کنیم و تأکید کنیم و به مخاطب فرصت فکر کردن بدهیم.

 

اگر بطور طبیعی با سرعت کم صحبت می کنیم باید در برخی اوقات سرعت خود را افزایش بدهیم تا انرژی و شوق را به سخنرانی خود اضافه کنیم و آن انرژی را به مخاظب منتقل کنیم. اگر تنوع در سرعت صحبت کردن هم دچار افراط یا تفریط شویم بازهم مخاطبین ما به ما گوش نخواهند داد و اگر متوجه شدیم که توجه مخاطب کم شده کافیست سرعت بیان کلمات را تغییر دهیم.

 

امیدوارم با رعایت سرعت مناسب در مسیر سخنرانی خود بتوانیم سخنرانی های بسیار خوب و مؤثری را داشته باشیم.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر