کاربردها و فواید مکث در سخنرانی

کاربردها و فواید مکث در سخنرانی

شنبه 10 اسفند 1398
0
249

 کاربردها و فواید مکث در سخنرانی

مدت زمان فایل صوتی: 3:00
 

یک ابزار تأثیرگذار

یکی از قدرتمندترین ابزارهای یک سخنران، برای تأثیرگذاری بیشتر بر روی مخاطب استفاده از مکث هست؛ مکث های بجا، آگاهانه و جادویی. 
بعضی از مواقع در سخنرانی خود، حتی زمانی که می دانیم در ادامه چه مطلبی را بیان خواهیم کرد، بنا به اهمیت و نوع مطلب، به مدت یک، دو یا سه ثانیه مکث می کنیم. مثلاً به این جمله من دقت بفرمایید (حتماً فایل صوتی را با دقت گوش کنید):
اگر ما در سخنرانی خود، پشت سر هم جملات و کلمات را تند تند بیان کنیم و مکثی نداشته باشیم، سخنرانی ما روی مخاطب اثری ............. مکث ........ ندارد. اثری ............... ندارد. زمانیکه که من بعد از کلمه "اثری" مکث می کنم، خودِ مخاطب کلمه "ندارد" را خود به خود در ذهنش بیان می کند و وقتی من هم بیان می کنم تأثیر آن دوچندان می شود.

 

کاربردها و فواید مکث

1) وقتی ما در سخنرانی خود مکث می کنیم می توانیم فکر کنیم و این فرصت را هم به مخاطب می دهیم که بتواند حرف ما را جذب نماید.

2) با این مکث ها می توانیم تسلط خود را بر موضوع مشخص کنیم.

3) با بکارگیری صحیح و اصولی مکث، می توانیم اعتماد به نفس بالای خود را به مخاطب منتقل کنیم.

4) مکث های بجا باعث می شود که ما در بین سخنرانی خود کمتر از مممممم یا اِاِاِاِاِ کردن استفاده کنیم. ما باید بجای مممممم یا اِاِاِاِاِ کردن که در سخنرانی بسیار مضر هست چند ثانیه مکث کنیم تا بتوانیم مؤثرتر باشیم.

5) با استفاده صحیح از مکث می توانیم کلمه ها و پُرکننده های نامناسب و پرتکرار مثل «بسیار خوب»، «در واقع» و ... را از سخنرانی خود حذف کنیم. ما این کلمات را در مکالمات روزمره استفاده می کنیم تا دیگران را آگاه کنیم که صحبت ما هنوز تمام نشده است؛ اما این کلمات و عبارات در سخنرانی زائد هستند و ما باید آنها را با جایگزینی مکث های مناسب، حذف کنیم.

6) یکی از موارد بسیار مهم، مفید و پر کاربرد برای مکث، قبل از تغییر موضوعِ بحث و یا قبل از نتیجه گیری است. زمانیکه می خواهیم در بین سخنرانی خود موضوعی را تغییر دهیم و مطلب جدیدی را بیان کنیم بهتر هست که یک مکث عالی داشته باشیم.

 

امیدوارم با استفاده مناسب و به موقع از مکث های جادویی در سخنرانی های خود، بتوانید تأثیر بسیار زیادی بر روی مخاطبین بگذارید.
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر