شناخت مخاطب در سخنرانی

شناخت مخاطب در سخنرانی

شنبه 10 اسفند 1398
0
199

شناخت مخاطب در سخنرانی

شناخت مخاطب در سخنرانی یکی از نکات بسیار مهم قبل از سخنرانی است. آگاهی داشتن سخنران از ویژگی های مخاطب شامل موارد بسیار زیادی است که به برخی از این ویژگی ها اشاره می کنیم:

1)  تعداد تقریبی

قطعاً سخنرانی برای دو نفر بسیار متفاوت خواهد بود از سخنرانی در جمع 300 نفری؛ که محتوا و شیوه ارائه را تحت تأثیر خود قرار می دهد. سخنرانی در جمع های کوچکتر با صمیمیت بیشتر و استرس کمتر همراه است.

2) محدوده سنی

باید بدانیم اکثر مخاطبان ما در چه محدوده سنی هستند: کودک، نوجوان، جوان، میانسال یا کهنسال. و باید بر اساس آن نوع محتوا و شیوه بیان خود را تنظیم نماییم. مثلاً اگر بیشتر افراد حاضر، در سن نوجوانی باشند سخنرانی ما بسیار متفاوت خواهد بود نسبت به زمانی که اکثراً مخاطبین ما کهنسال باشند.

3)   ترکیب جنسیتی

باید نسبت تقریبی زنان و مردان برای مشخص باشد چراکه برخی از مثال ها، داستان ها، طنزها یا مسایر محتوایی که ارائه می کنیم ممکن است برای آقایان دارای جذابیت باشد درصورتیکه ممکن است همان مطلب برای بانوان اصلاً جذاب نباشد و برعکس برخی از مطالبی که برای مردان خیلی خوشایند است ممکن است برای زنان حس ناخوشایندی را منتقل کند.

4)    تحصیلات

صحبت در میان عموم مردم باید متناسب با میزان درک آنها از مطلب باشد بگونه ای که استفاده از اصطلاحات و عبارات بسیار تخصصی برای عموم مردم کاری لشتباه است درصورتیکه بکار بردن همان عبارات در بین افراد دارای تخصص آن موضوع بسیار مفید خواهد بود. اگر مخاطب ما اشخاص دارای سطح سواد پایین هستند باید متناسب با آنها سخنرانی کرد و همینگونه اگر افراد با سطح بالای تحصیلات علمی حضور دارند قطعاً باید به همان میزان در محتوا و شیوه سخنرانی خود تغییر ایجاد کرد.

با آگاهی از میزان سواد اکثر مخاطبان خود می توانیم بهترین مطالب را متناسب با سطح برداشت و دریافت آنها ارائه نماییم.

5) شغل

اگر برای برخی از مشاغل خاص سخنرانی می کنیم باید محتوا و روش سخنرانی را متناسب با همان شغل مخاطب ارائه کنیم تا بیشترین تأثیر را بر آنها بگذاریم. به عنوان مثال اگر در جمع کارکنان یک فروشگاه زنجیره ای سخنرانی می کنیم باید بیشتر به تکنیک های فروش اشاره کنیم ولی اگر در جمع معلمین صحبت می کنیم بهتر است به تکنیک های کلاس داری اشاره کنیم.

6) زمینه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی

ما باید قبل از سخنرانی، از روش های مختلف بتوانیم مخاطبین خود را ارزیابی کنیم که دارای چه سلیقه های سیاسی هستند؟ چه آداب و رسوم و فرهنگ خاصی دارند؟ معضلات و مشکلات اجتماعی که با آن مواجه هستند چیست؟

پس از کسب اطلاعات در این موارد، باید دقت کنیم که در سخنرانی خود مطلبی بر خلاف آن بیان نکنیم که در غیر این صورت توجه مخاطب را از دست خواهیم داد.

امیدوارم با شناخت صحیح مخاطب، بتوانیم سخنرانی های بسیار تأثیرگذار و مؤثری را ارائه نماییم.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر